Program Operacyjny Kapitał Ludzki Priorytet IX "Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach".
Działanie 9.1 "Wyrównywanie szans edukacyjnych i zapewnienie wysokiej jakości usług edukacyjnych świadczonych w systemie oświaty".
Poddziałanie 9.1.2 "Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszanie różnic w jakości usług edukacyjnych".
UCZESTNICY PROJEKTU:
strona główna     informacje o projekcie     o projekcie w prasie     prezentacje końcowe     kontakt   

Publiczna
Szkoła Podstawowa
Kliknij po więcej informacji

Publiczne
Gimnazjum Nr 1
Kliknij po więcej informacji

Zespół
Szkolno-Gimnazjalny
w Żędowicach
Kliknij po więcej informacji

Zespół
Szkolno-Gimnazjalny
w Kielczy
Kliknij po więcej informacji

INFORMACJE O PROJEKCIE

[Rozmiar: 11879 bajtów]      1 września 2008 Gmina Zawadzkie przystąpiła do projektu ,,Mam szansę zaistnieć w dorosłym życiu’’, w którym uczestniczy 429 uczniów z 4 szkół podstawowych i 3 gimnazjalnych funkcjonujących na terenie naszej gminy. Projekt finansowany jest ze środków unijnych ,,Program Operacyjny Kapitał Ludzki’’ priorytet IX Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach. Obecnie jesteśmy na półmetku realizacji przedsięwzięcia i chcemy poinformować Państwa o rezultatach naszych działań. Każdy uczeń ma szansę poszerzać zainteresowania, uczestnicząc w różnorodnych zajęciach. I tak rozwój kompetencji lingwistycznych z języka angielskiego realizuje się w grupie 95 uczniów, natomiast z języka niemieckiego 40 uczniów. Na zajęciach informatycznych doskonali umiejętności 56 uczniów. W zajęciach polonistycznych i matematycznych z zastosowaniem technologii informacyjnej uczestniczy 60 uczniów, a w zajęciach biologiczno- ekologicznych 30 uczniów.
     Realizacja projektu to także wspieranie młodych ludzi w świadomych i właściwych wyborach dotyczących ich przyszłości, stad organizacja zajęć z przedsiębiorczości i doradztwa zawodowego, w których uczestniczy 88 uczniów.
     Aby uniknąć marginalizacji spowodowanej słabszymi wynikami w nauce i mniejszymi możliwościami intelektualnymi zorganizowano zajęcia wyrównawcze dla 128 uczniów, z kolei w zajęciach socjoterapeutycznych uczestniczy 42 uczniów.
     Praktycznie wszyscy zainteresowani mieli możliwość dokonania wyboru zajęć według własnych potrzeb. Są one prowadzone przez 33 nauczycieli ze środków uzyskanych na wzbogacenie oferty edukacyjnej w poszczególnych szkołach.
     W Publicznej Szkole Podstawowej w Zawadzkiem w konieczne urządzenia wyposażono salę terapeutyczną. Z kolei w celu uatrakcyjnienia spotkań socjoterapeutycznych zaproszono leśnika, fotografa oraz nauczycieli tańca.
     W Publicznym Gimnazjum nr 1 w Zawadzkiem uczniom zakupiono podręczniki do nauki języka angielskiego oraz ćwiczenia na zespoły wyrównawcze z matematyki, a także przyrządy geometryczne, kalkulatory oraz komplety materiałów, które są niezbędne do prowadzenia ćwiczeń. W ramach zajęć socjoterapeutycznych zorganizowano wyjazd integracyjno- poznawczy do kręgielni w Kolonowskiem, a w czasie ferii na lodowisko w Opolu.
     W Zespole Szkolno- Gimnazjalnym w Kielczy w pomoce naukowe wyposażono pracownię do zajęć wyrównawczych, a pracownię przyrodniczą i informatyczną w bogaty zestaw literatury, sprzęt oraz oprogramowanie
     W Zespole Szkolno- Gimnazjalnym w Żędowicach zaopatrzono uczniów w komplety materiałów potrzebnych na zajęcia, zakupiono wiele programów komputerowych, filmów multimedialnych oraz pomoce naukowe, które ułatwią zdobywanie wiedzy.
     Realizując program ,,Mam szansę zaistnieć w dorosłym życiu’’ uczniowie korzystają z bogatej oferty edukacyjnej, która umożliwia rozwój zainteresowań, wyrównywanie braków edukacyjnych, po to aby osiągnąć sukces na dalszym etapie kształcenia, a w przyszłości uzyskać zatrudnienie.
     Gmina Zawadzkie po raz pierwszy przystąpiła do tak dużego projektu realizowanego w stosunkowo krótkim czasie, bo od września 2008 do czerwca 2009 roku Program zajęć został opracowany przez dyrektorów szkół i nauczycieli dobrze znających potrzeby swoich uczniów. Na razie jeszcze przed młodzieżą wiele atrakcyjnych zajęć i ciekawych wyzwań. Dzięki temu projektowi uczniowie wyposażeni zostaną w dodatkową wiedzę i umiejętności, zwiększy się także atrakcyjność szkół naszej gminy. Ponieważ pracujemy w małych grupach, liczących od 4- 15 uczestników, realizacja tego zadania przynosi zauważalne efekty.

Zarząd projektu tworzą:
Ewa Drzyzga - Kierownik projektu
Janina Kulińska - Koordynator projektu
Adam Wojtowicz - Ekspert d/s promocji, monitoringu i ewaluacji
Okres realizacji: 01.09.2008 r. - 30.06.2009 r.
webmaster